Silvie Vondřejcová

Oblečení

2004 - 2005
V období jednoho roku - od mých 28. do 29. narozenin - jsem nosila v každém měsíci oblečení v jedné předem určené barvě.

Oblečení je projekt, který provokuje, reaguje na konzervativní kancelářské prostředí, ve kterém trávím většinu pracovního dne.
Působí i na všechny lidi, které potkávám na ulici.
Každý měsíc nosím oblečení v jiné barvě – od spodního prádla, přes boty až po kabelku. Neopomíjím ani doplňky do vlasů a šperky. Abych záměr zdůraznila, lakuji si (poprvé v životě) nehty. Důsledné sladění odstínu spolu s dotažením nejdrobnějších detailů nenechá nikoho na pochybách, že zde je nějaký úmysl.
Otočila jsem tak princip projektu Omezení, kdy jsem svůj záměr nosila viditelně napsán a pouze to často vypovídalo o mém nekonání určité činnosti.
Parafrázuji tím také ženskou posedlost nakupováním a svým vzhledem, svazuji svůj šatník do mužsky racionálních (přestože nesmyslných) pravidel, zkoumám působení jednotlivých barev na okolí i na moji psychiku.

Původní koncept projektu je umístěn v části Texty.


Září


Říjen


Listopad


Prosinec


Leden


Únor


Březen


Duben


Květen


Červen


Červenec


Srpen

V roce 2019 jsem dokončila projekci fotek dokumentujících projekt OBLEČENÍ z roku 2004-2005. Skládá se ze 365 každodenních fotografií.
Vybízím k úvaze nad tím, jak která barva měnila moji identitu.


V roce 2021 jsem na fotky z tohoto projektu znovu narazila. Rozhodla jsem se je zpracovat do koláže stejné, jakou je projekt KALENDÁŘ po sestavení. Třídění fotek mě vrátilo v čase a oživilo mnoho vzpomínek. Snažila jsem se vybírat jiné fotky, než které jsou v projekci na YouTube.

Baví mě, jak koláž působí abstraktně a jak překvapivě zřetelně jsou tam jednotlivé barvy patrné.


V září jsem chodila oblačená do červené, v říjnu do smetanové barvy.


Pro listopad jsem zvolila hnědou, na prosinec vyšla tmavomodrá.


V lednu jsem chodila ve světlemodré.


Únor byl v tmavé olivově zelené barvě. Březen jsem projasnila oranžovou.


V dubnu jsem nosila béžovou, v březnu trovově zelenou.


V červnu jsem si troufla na Barbie růžovou.


Letní měsíce jsem prožila ve žluté a tyrkysové.