Silvie Vondřejcová

KALENDÁŘ

Série ročních projektů na bázi každodenních aktivit, nejčastěji kreseb

Vždy mě fascinovaly velké celky vytvořené z drobných částí, Mám ráda také pravidelně se opakující aktivity.
Hlavní motivací k vytvoření prvního ročníku Kalendáře (2004) byl ale především strach, nebo jakási obava, že v mém životě po dokončení školy a nástupu do zaměstnání už nebudě čas na výtvarné aktivity. Určila jsem si proto pravidlo, že každý den pastelkama nakreslím podle digitální předlohy (nejčastěji fotografie) zobrazené na monitoru počítače malou část určitého celku. Obrázek pro každý den musí vzniknout v daný den (respektive než půjdu večer spát), pokud ho nenakreslím, zůstává políčko prázdné. Důležitým kritériem bylo, že každý dílek musím kreslit odděleně bez vztahu k ostatním částem, takže kresby na sebe přesně nenavazují.
Části, které vznikají v neděli, v den státního svátku, nebo na moje narozeniny jsou na kvalitnějším tónovaném papíře.
Řazení kreseb vychází ze struktury běžného kalendáře, kdy jednotlivé týdny tvoří sloupce. Pro každý měsíc jsem používala jiný motiv, pro každý rok jsou motivy vybírány podle jiného klíče. Volba motivů je to, co jednotlivé ročníky projektu od sebe odlišuje.

Kalendář 2004 podrobněji


Kalendář 2005 podrobněji


Kalendář 2006 podrobněji


Kalendář 2007 podrobněji


Kalendář 2008 podrobněji


Kalendář 2009 podrobněji


Kalendář 2010 podrobněji


Kalendář 2011 podrobněji


Kalendář 2012 podrobněji


Kalendář 2013 podrobněji


Kalendář 2014 podrobněji


Kalendář 2015 podrobněji


Kalendář 2016 podrobněji


Kalendář 2017 podrobněji


Kalendář 2018 podrobněji


Kalendář 2019 podrobněji


Kalendář 2020 podrobněji


Kalendář 2021 podrobněji


Kalendář 2022

Letošním motivem je opět počasí v kombinaci s východy a západy slunce a měsíce. Ty ale letos zakresluji pro každý den samostatně, takže kresba každého dne zachycuje poměr dne a noci, fázi měsíce a časy ve kterých je slunce i měsíc nad obzorem. Pruh teplot jsem výrazně rozšířila, aby jeho barevnost byla dominantnější. Data teplot a srážek beru opět z radaru meteostanice Prosek při výpadku z meteostanice Kbely.

Kresby z ledna a února 2022 seřazeny do digitální animace a přehrány 4x za sebou se zmenšující se rychlostí.


KONCEPT OBECNĚ

Formát papíru pro jednotlivé dny (125 x 142 mm) je odvozen z velikosti krabičky na CD. To je převzato z projektu Omezení, kdy jsem během konání projektu neustále nahrávala zvuk a audio záznam z jednotlivých dní pak ukládala na CD tak, že každému dni náleží jeden disk. Nahrávky nebyly nikdy vystaveny, ale během jejich pořizování jsem uvažovala o podobném rovnání, jaké jsem potom použila právě u Kalendářů.
Celý vyskládaný ročník Kalendáře má obvykle šířku většinou 767 cm, při výšce 87,5 cm.